Childrens-Apperception-TestChildren’s Apperception Test (CAT), Tematik Algı Testi (TAT)‘ nden yola çıkarak geliştirilmiş genellikle 3 – 10 yaş arası çocuklara uygulanan bir Projektif Kişilik Testidir.

Testin İçeriği

C.A.T. hayvanlarla ilgili olarak düzenlenmiş 10 değişik resim içermektedir. Çocuklar kendilerini, insanlardan çok hayvanlarla daha rahat özdeşleştirdikleri için, bu testi uygulamak çok daha kolaydır.

Nerde Kullanılır?

Bu test sayesinde çocuk ruhsallığında oldukça önemli olan durumlarla ilgili daha rahat bilgi alınır. C.A.T. çocuk terapilerine yön vermek için sıkça kullanılan testlerdendir. testin süresi her çocuğa göre değişiklik göstermektedir.

Testin Uygulanışı

C.A.T. testi, çocuklara her bir kartın sırasıyla gösterilmesi ve her bir kart için bir hikaye oluşturması istenerek uygulanır. Her çocuğun içsel dinamikleri birbirinden farklı olduğu için anlattıkları hikayeler de kendilerine özgüdür. Bu öykülerin analizi ile ; beslenme problemi, kardeş kıskançlığı, ödipal dönem kompleksleri, yalnız kalma kapasitesi, tuvalet sorunu,ebeveynlerine ilişkin algısı vb. durumlar hakkında bilgi edinilir.