fal_psikolojisi

Fal Baktırma Psikolojisi

Değerli dostlarım, bugün sizlerle “fal baktırma psikolojisi” konusunu paylaşmak istiyorum: çoğu kişinin yaptığı birşeydir fal baktırmak, biraz doğu kültürünün getirdiği mistizmin kollektif bilinçdışımızdan aktarılan genetik kodları, biraz geleneksel kültürümüzün içinde yer alışı sebebiyle oldukça yaygın olan fal baktırma davranışında insanları etkileyen iki durum söz konudur: birincisi geleceğe ilişkin merak ve beklentilerini gidermek ve böylece gelecekte yaşanacaklar üzerinde kontrol sağlayabilmek , gerçekleşmesini arzu ettikleri olayların gerçekleşebileceğine dair duydukları ile ruhunun fantazmatik bir haz duyması, henüz gerçekleşmeden sanki gerçekte yaşanıyormuş gibi bireyi rahatlatması…ikincisi falcının söylediklerinin ” garip bir şekilde gerçekleşmesi”… İnsanları en çok da bu ikinci durum etkiler..

neden_fal_baktiriyoruz

Nasıl oluyor da sizi hiç tanımayan birinin sizin için söyledikleri gerçekleşiyor: psikolojide bunun adı kendini gerçekleştiren kehanet” bir diğer
İsmi ile PYGMALİON yani Fal baktırma psikolojisi nde olan kişinin, bir süre sonra, başkalarının kendisine ilişkin beklentilerine denk düşen davranışlar sergilemesidir. Burada kişi başkasına ilişkin bir beklenti oluşturur ve bu beklentiye uygun davranışlar sergiler. Bir süre sonra kendisinden beklenti oluşturulan Fal Baktırma psikolojisi olan birey tam da beklentiye uygun davranışlarda bulunur, üstelik bunu son derece spontan olarak yapar. Son trendde secret/ quantum felsefesi olarak da isimlendirilen bu durum “ insandaki bilinçaltının beklenti etkisine uygun davranma potansiyeli“dir. Doğru kullanıldığında hayatınıza ve hayatına dokunduklarınıza muazzam anlamlar katabilirsiniz bu yöntemle ve öyle görülüyor ki falcılar bunu oldukça iyi kullanıyorlar… Bir çok danışanımdan fal konusunu sıklıkla duyuyorum, falcılardan umulan medet bitince insanlar yardım arayışlarında ruh sağlığı çalışanlarının kapısını çalıyor. Bu konuyu yazmamın nedeni de bu; bir farkındalık yaratmak!!!!

Facebook Sayfamız

Instagram Sayfası

Bize Yazabilirsiniz

    Adınız (gerekli)

    Epostanız (gerekli)

    Konu

    İletiniz