kardes-kiskancligiKıskançlık, insanoğlunun en eski, en evrensel duygularından biridir. Kıskançlık bir duygudur ve herkes bu duyguyu farklı şiddetlerde yaşar. Ancak bu duygu kişinin ilişkilerini zedelemeye başlayınca yardım gerektiren bir hal alabilir. Kardeşler arasında da kıskançlık her zaman yaşanan bir durumdur.

Çocuk, her zaman anne ve babalarından bir kardeşi olmasını ister. Hayallerinde kendisi ile oynayacak, arkadaşlık edecek kendisi gibi bir çocuk canlandırmaktadır. Fakat aileye yeni katılan bu üye ile çocuk bu durumun pek de hayalinde canlandırdığı gibi olmadığını çok geçmeden fark etmektedir. Kardeşin dünyaya gelişi çocuk tarafından trajedi gibi algılanır. Evde tek başına hüküm süren bir kral konumundayken hiç beklenmedik bir zamanda, krallığına ortak olan ve yaşamını alt üst eden bir kardeş çıka gelir.Kardeş kıskançlığının düzeyi, şiddeti çocuğun yaşına, cinsiyetine ve kardeşin cinsiyetine göre değişmektedir.

Kardeş doğumu evdeki diğer çocuk için zorlayıcı bir yaşam olayıdır. Çocuk bunu yeni bir kardeşi olacağını öğrendiği andan itibaren hissetmeye başlar. Buna evdeki bebekle ilgili hazırlıklar, annenin hamilelik ile ilgili yaşadığı güçlükler, baba veya ailenin diğer üyeleri tarafından coşkuyla yeni bebekten bahsedilmesi eklenince durum daha da güçleşmektedir.

kardes-kiskancligi3Çocuklar kendisinin artık sevilmediğini veya daha az sevildiğini düşünmeye başlarlar. Bebeksi davranışlarına geri dönebilir. Sıkıntılı ve huzursuz oldukları , hırçın davranışlar sergiledikleri görülebilir. Özellikle okula giden çocuklarda okuldan kaçma, okula gitmemek için hasta olmadığı halde, karın ağrısı, baş ağrısı gibi şikayetler olabilir.Ya da evdeki kardeşe karşı fiziksel saldırılarda bulunabilir ve ondan hoşlanmadıklarını hatta nefret ettiklerini dile getirebilirler. Çocukların bir kısmı böyle karşıt tepkiler verirken bir kısmı ise içe kapanabilirler. Kardeşiyle hiç ilgilenmez veya annenin de ilgilenmesini engellemeye çalışır.

Kardeş kıskançlığı anne- baba içinde zaman zaman baş edilmesi zor bir durum haline gelebilir.Ancak anne- babaların yapacağı bazı müdahale ve davranış değişiklikleri bu sorunu hem çocuk , hem kardeş, hem de anne-baba için çözebilir.

kardes-kiskancligi2Bunun için;

  • Kardeş doğmadan önce evdeki çocuk bu duruma hazırlanmalıdır. Kardeş doğumu ile evde yaşanacak değişiklikler konusunda çocuk bilgilendirilmelidir.
  • Kardeşinin olmasının onun sevilmeyeceği veya daha az sevileceğini anlamına gelmediği söylenmelidir.
  • Anne babanın olumlu yaklaşım içinde olmaları önemlidir. • Ailenin kardeşi olduğunda çocuğu ana okuluna göndermesi çocukta artık istenmediği ve sevilmediği duygularını yaşamasına neden olabilir.
  • Bebekle ilgili yapılması gereken işlerin yanı sıra diğer çocukla da vakit geçirmeye çalışılmalıdır.
  • Kardeşler arasında kıyaslama yapmak veya birini diğerine övmekten kaçınılmalıdır.
  • Çocukla vakit geçirmek ve ona sorumluluk vermek çocuğun ihmal edildiği duygusunu yaşamamasına yardım edebilir.Özellikle bebeğin ihtiyaçları için çocuğa yaşına uygun görevler verilebilir.
  • Kardeşler arasında kıskançlık durumu ortaya çıktığında ve bununla ilgili sorun yaşandığında aile müdahaleci olmak yerine çocukların kendilerinin çözmesine izin vermeli ancak fiziksel saldırı durumu oluşursa gerekli önlemleri almalıdır.
  • Kardeşlerin birbirleri ile beraber vakit geçirecekleri ortamlar hazırlanmalı, uyumsuzluk gösteriyorlar diye birbirlerinden uzaklaştırılmamalıdırlar.